75 TL üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo

Mağaza

IŞİD Terör Ordusunun İçyüzü

  • Kitap Başlığı: IŞİD Terör Ordusunun İçyüzü
  • Yazar: Hassan Hassan, Michael Weiss
  • Çevirmen: Emine Arzu Kayhan
  • ISBN: 9786059245036
  • Yayınevi: Kırmızı Yayınları
  • Basım Bilgisi: 1. Basım – 2016 Ekim
  • Sayfa Sayısı: 550
  • Kitabın Boyutları: 14 x 21,5 cm

Açıklama

“Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD), geçtiğimiz yıl dünya çapında – Paris, Beyrut, Mısır, Türkiye – yaptığı kanlı saldırılarla bugün global olarak en büyük terörist örgüt olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Hem Suriye hem de Irak’ta çok geniş alanları işgal etti ve katı şeriat kanunlarının diktası altında yeni bir İslam Hilafeti kuracağı sözünü verdi.

IŞİD:Terör Ordusunun İç Yüzü kitabının bu gözden geçirilmiş ve güncellenmiş versiyonunda Amerikalı gazeteci Michael Weiss ve Suriyeli analist Hassan Hassan, bu şiddet yanlısı radikallerin, neredeyse yenik durumdaki Iraklı isyancılar grubundan, kurnazca hazırlanmış cinayet videolarıyla şiddet ve kargaşayı Orta Doğu geneline yayan uluslararası gönüllülerden oluşan bir cihat ordusuna nasıl evrildiğini açıklıyorlar. Weiss ve Hassan, IŞİD’in ilk şekillenmeye başladığı zamandan, kurucusu Ebu Musab ez-Zerkavi’nin ilk günlerinden başlayarak kilit isimlerin ele geçirilmesi zor liderleri Ebu Bekir el-Bağdadi’den saflarındaki eski Saddam yanlısı Baasçılara kadar- nereden geldiklerini, sosyal medya stratejilerinden yasadışı petrol gelirlerine kadar yerel ve küresel desteği nasıl aldıklarını tek tek açıklıyorlar. IŞİD’in yayılmakta olan terörüyle mücadele etmek için gerekli para ve askerî mühimmatın bölgeye akmayı sürdürmesiyle, diğer kuvvetler Esad rejimi, Rus savaş uçakları, İranlı Kudüs Gücü ve diğer Şii milisler  bir yandan güç kazanırken diğer yandan

IŞİD’e karşı savaşıyor olmayı bölgedeki gündemleri için koz olarak kullanıyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri, Irak, İran ve Suriye’nin politik ve askerî manevraları, IŞİD’in çarpıcı ve tartışmalı bir şekilde ilerleyişinin tetikleyicisi oldu. Kitaba eklenen beş yeni bölümde yazarlar bu terör ordusunun çalışma şekline içeriden bakmaya ve bu giderek sıkılaşan kurallar altında yaşamanın nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalışıyorlar. İçeriden alınan paha biçilmez ve özel bilgiler sayesinde, yazarlar sözde İslam Devleti’nin muammalı askere alma ve eğitim yöntemlerini, askerî başarı ve başarısızlıklarının etkisini ve terörlerini dünyaya yaymak için küçük yerel hücreleri nasıl yapılandırıp güçlendirdiklerini keşfediyorlar. Eski ABD askerî yetkilileriyle yapılan orijinal röportajlar ve IŞİD savaşçılarıyla yapılan güncel röportajlardan -buna ek olarak eski bir IŞİD casusu ile Kuzey Irak’taki IŞİD katliamından sağ kurtulan Kürt ve Yezidilerle yapılan yepyeni röportajlardan- yararlanarak, yazarlar hem bu hareketin içerisinde ortaya çıkan mücadeleleri, hem de bölgede bir başka mezhep savaşına neden olan IŞİD’in Şii Müslümanlara olan kinini de ortaya çıkarıyorlar. Bu yeni nesil terör, dünya genelinde yeni yeni kavranmaya başlandı ve onu nasıl durduracağımızı anlamak için, önce kim olduklarını anlamalıyız.”

IŞİD gerçeğinin bize gösterilenden farklı olduğunu, onu yaratan gerçek sorumluları ve yalanlarını ortaya koyan en detaylı çalışmalardan biri…

— Nedim Şener

IŞİD’in neyin arayışında olduğunu ve dünya için neden bir tehdit oluşturtuğunu bütünüyle açıklayan ilk kitap. Radikal İslam dolayısıyla maruz kaldığımız riskleri anlamak isteyen herkesin kesinlikle okuması gereken bir kitap.

— Douglas E. Schoen, politika analisti, The Russia-China Axis (Rusya-Çin Ekseni) kitabının yazarı

Irak’taki İslam Devleti hakkındaki bu çalışma, değerli bir özet olmasının yanı sıra kitap uzunluğunda yayınlanmış şu ana kadarki en ciddi çalışma.

— New York Times Book Review

Özenli detaylara sahip bir anlatım… Kitap İslam Devleti’nin ideolojisi, organizasyonu, finansmanı ve asker edinimi konusunda detaylı bir analiz sunuyor.

— Muhammad Idrees Ahmad, yazar, The Road to Iraq

Detaylı ve incelikli bir hikaye.

— James Traub, The Wall Street Journal

Michael Weiss ve Hassan Hassan İslam Devleti’nin nasıl ortaya çıktığı, meydana gelişiyle ilgili kimin suçlu olduğu ve neden dünya liderlerinin bu gelişime yönelik endişeli olması gerektiğiyle ilgili kapsamlı bir çalışma sunuyorlar.

— Kevin Sullivan, Real Clear World

Mükemmel bir gazetecilik, Obama yönetiminin çılgınlıklarına yönelik analizinde de tarafsız.

— Nick Cohen, The Spectator (UK)