75 TL üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo

Mağaza

Tarih ve Tarihçi: Annales Okulu İzinde

 59,90  41,93

  • Kitap Başlığı: Tarih ve Tarihçi: Annales Okulu İzinde
  • Derleyen: Ali Boratav
  • Yazar: March Bloch, Lucian Febvre, Fernand Braudel, Mc Lennan, Peter Burke, Eric Hobsbawn, G. S. Jones
  • ISBN: 9789759169534
  • Yayınevi: Kırmızı Yayınları
  • Basım Bilgisi: 1. Basım – 2008 Ocak
  • Sayfa Sayısı: 337
  • Kitabın Boyutları: 13,5 x 21 cm

Açıklama

Eğer tarih öğrenmezsek onu tekrar tekrar yaşamak zorunda kalırız; doğru! Ama geleceği değiştirmezsek ona katlanmak zorunda kalacağız ki, bu daha da kötü!

— Alvin Tofler

Fransa’da yayımlanan Annales Dergisi etrafında oluşan yeni tarihçi okul, tarih bilimini içerik ve yöntem bakımından sorguladı ve yeni bir tarih anlayışının oluşumuna öncülük yaptı. Tarih yazımını bir yana itip, her şeye yeniden başlamaya önerilmesinin en önemli nedeni, “olayların tarihi” olarak adlandırılabilecek eski tarih yazımının ötesine geçebilme isteğiydi.

Tarihsel malzemeyi göz ardı etmeksizin ve giderek birbirine yaklaşan sosyal ve ekonomik tarih anlayışına karşı Marc Bloch ve Lucien Febvre’in başlattığı hareket, Kültür Tarihi ve şematik olmayan Sosyal Tarih geleneklerinin bütünleşmesini simgeliyordu.

Bu eserde daha çok, Annales Okulu’nun temellerini atan Bloch, Febvre ve Braudel’in metinlerine (ve haklarındaki makalelere) yer verildi. Derleme iki bölümden oluşuyor: Birinci bölümde, Annales Okulu’nun metedolojik öncülleri ve yönelimleri ile iki değerlendirme metni (Mc Lennan ve Burke) yer alıyor. İkinci bölüm ise “Annales E.S.C.” dergisine paralel olarak İngiltere’de kurulan “Past and Present” dergisinin oluşturucularından biri olan E. J. Hobsbawn’ın (Annales’çilerinkine) benzer bir bağlamı sergilediği denemesi; G. S. Jones’un İngiltere’de tarihçiliğin ve tarih yazımının eleştirel bir değerlendirmesini yaptığı bir makalesi ve Henri Lefevre’in tarihsel bilginin zorunlu sınırlılığı çağının bilinci yansıtması anlamında üzerine bir denemesi yer alıyor.